Matka Boża Różańcowa
Kaplica i obraz Matki Bożej Różańcowej
Zakon dominikański znany jest ze szczególnego kultu do Matki Bożej i nabożeństwa różańcowego. Również i w Sandomierzu czczony jest wizerunek Maryi z Dzieciątkiem Jezus, nazwany Matką Bożą Różańcową. Z tym maryjnym kultem związane było działające od 1597 roku Sandomierskie Bractwo Różańcowe.
Wzorowany jest na częstochowskim wizerunku Czarnej Madonny. Przeniesiony został tu z nieistniejącego drugiego sandomierskiego kościoła dominikanów – Marii Magdaleny. Otoczona jest ona licznymi różańcami pozostawionymi przez mieszkańców miasta.
Kaplica zbudowana została w XVII wieku w stylu wczesnobarokowym i początkowo poświęcona była św. Walentemu, a ze względu na fundatorów nazywana Kaplicą Roszkowskich. Obecnie kaplica ta jest także wykorzystywana jako kaplica Najświętszego Sakramentu z tabernakulum. Współczesny wygląd kaplicy nabrał cech secesyjnych za sprawą Karola Frycza. Wejście do kaplicy jest zazwyczaj zamknięte ozdobną, kutą kratą z 1910 roku autorstwa W. Wierzchowskiego. Nad wejściem do kaplicy znajdują się herby m.in.: Sandomierza, województwa sandomierskiego, Polski, Roszkowskich). Witraże w kaplicy nawiązują do kultu maryjnego w Polsce (m.in.: Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski, fragment Bogurodzicy) wykonane zostały w pracowni witraży Gabriela Żeleńskiego. Malowidła przedstawiają aniołów z kadzidłami oraz motywy roślinne. Dekoracja kaplicy wykonana została w latach 1907–1910.
W 1673 roku z tyłu kaplicy znaleziono dwie niewiadomego pochodzenia zamurowane w ścianie czaszki ludzkie.
W kościele znajduje się także inny obraz Matki Bożej Różańcowej – nazywany “Adoracja Matki Bożej Różańcowej przez Wszystkie Stany Kościoła”. Ukoronowana przez aniołów Matka Boża z Dzieciątkiem trzyma różaniec a otoczona jest: św. Dominikiem, św. Katarzyną ze Sieny, św. Różą z Limy, papieżem Klemensem VIII, królem Zygmuntem III Wazą, jego żoną Anną Austriaczką, kardynałem Jerzy Radziwiłłem, hetmanem Janem Zamoyskim i cesarzem Rudolfem II.
Trzeci obraz Matki Bożej Różańcowej znajduje się w kaplicy Męczenników Sandomierskich, który wedle tradycji należał do św. Jacka, jednak badania wskazują na początki XVII wieku.
Nabożeństwa ku czci Maryi
- W dni powszednie o godz. 9.00 Msza św. w kaplicy Matki Bożej Różańcowej.
- W każdą sobotę o godz. 9.00 Msza św. w intencjach próśb i podziękowań zanoszonych przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej. Intencje można złożyć do skrzynki przy kaplicy.
- Różaniec odmawiamy codziennie pół godziny przed wieczorną Mszą świętą.
- W każdą pierwszą sobotę miesiąca odbywają się Czuwania Maryjne.
W programie Czuwania Maryjnego:
- O godz. 18.00 Wystawienie Najświętszego Sakramentu i różaniec,
- o godz. 18.30 Msza Święta, Apel Jasnogórski, indywidualne błogosławieństwo.
Księga łask
Informację o łaskach otrzymanych przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej prosimy zgłaszać Przeorowi klasztoru osobiście lub przez formularz.