Abp Julián Barrio uroczyście rozpoczął Święty Rok Kompostelański (30.12.20).
Obchodzony jest on wówczas, kiedy święto Apostoła Jakuba (25.07) przypada w niedzielę.
Zgodnie z tradycją, relikwie apostoła Jakuba odnalazł w 835 roku miejscowy biskup prowadzony przez gwiazdę. Stąd wzięła się nazwa sanktuarium: Santiago oznacza św. Jakuba, de Compostela – pochodzi od łacińskiej formy campus stellae, czyli pole gwiazdy.
30 grudnia przypada święto przeniesienia ciała apostoła Jakuba do katedry. Dzień 29 grudnia miał wyjątkowo uroczysty charakter. Po długich pracach konserwatorskich katedra odzyskała dawny blask. Powrócił też kult publiczny z udziałem wiernych. Dnia 30 grudnia 2020, abp Julián Barrio otworzył w katedrze Święte Drzwi i rozpoczął Święty Rok Kompostelański. W uroczystej Mszy Świętej udział wzięło ok. 40 biskupów z Hiszpanii i Portugalii oraz władze Galicji.
Nuncjusz apostolski abp Bernardito Auza odczytał list papieża Franciszka z okazji Roku Świętego:
„Ten Rok Jubileuszowy, który rozpoczynamy jest dla nas nową i wielką okazją łaski i nawrócenia. Możemy i powinniśmy ją wykorzystać. Przed osobą wierzącą i przed wszystkimi ludźmi dobrej woli otwiera się projekt pełen nadziei. W tym Roku Świętym z jednej strony trzeba przejść nasz szlak wewnętrzny, ponieważ pielgrzymowanie do Santiago to coś więcej niż tylko pokonywanie kilometrów. Zawsze czeka na nas miłość Boga, towarzysza podróży, który daje sens życiu. Z drugiej strony powołaniem tego regionu i tego Kościoła jest realizowanie dzieła miłosierdzia, jakim jest przyjęcie pielgrzyma i danie mu dachu nad głową. Żyć wiarą, dostrzec Boga w bracie pozwoli na dobre przeżycie tego Roku Świętego. Także i my prosimy Apostoła, aby z tego miejsca popłynęła nadzieja, której tak potrzebujemy, by podziękować za przeszłość, przeżywać odpowiedzialnie teraźniejszość i zaufać przyszłości. Przyszłość jest bowiem w rękach Boga. Szczęśliwego Roku Świętego dla wszystkich!”.
vaticannews.va
Rok Święty Jakubowy, (łac.) Annus Sanctus Iacobeo, (hiszp.) Año Santo Jacobeo, (galic.) Ano Santo Xacobeo, (fr.) Année Sainte Compostellane, w powszechnym użyciu funkcjonuje Xacobeo (wymowa siakobeo), co dosłownie znaczy Jakubowy – rok jubileuszowy obchodzony, gdy święto św. Jakuba Apostoła, tj. 25 lipca, przypada na niedzielę. Możliwość taka przypada co 6, 5, 6 i 11 lat. Wierni, którzy nawiedzą grób św. Jakuba w katedrze w Santiago de Compostela (lub innym miejscu, w którym znajdują się relikwie św. Jakuba), wyznają wiarę katolicką, odmówią modlitwy w intencjach podanych przez papieża oraz przystąpią w czasie 15 dni przed lub 15 dni po nawiedzeniu grobu do spowiedzi i komunii mogą otrzymać odpust zupełny. Pierwszy rok święty przypadł w 1126 a ustanowiony został przez Kaliksta II.
Zgodnie z Dekretem Penitencjarii Apostolskiej, z dnia 14.12.20,
PENITENCJARIA APOSTOLSKA z upoważnienia Ojca Świętego Franciszka chętnie udziela łaski zgodnie z prośbami na cały Rok Święty Jakubowy, zgodnie z załączonym wykazem od Prot. N. 910/20/L do Prot. N. 957/20/I/
Osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy. którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem Świętego będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niegodności własnego życia.
Dlatego więc, aby dostęp do łaski Bożej, udzielanej mocą władzy kluczy Kościoła, okazał się łatwiejszy przez duszpasterską miłość, Penitencjaria usilnie prosi, aby kapłani wyposażeni we właściwe uprawnienia do przyjmowania spowiedzi, ochoczo i wielkodusznie poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty.
Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.
Mauro Kard. PIACENZA
Penitencjarz Większy
Ks. Krzysztof NYKIEL
Regens
Nasz dominikański kościół św. Jakuba, należy do jednego z 48 kościołów stacyjnych, wymienionych w wykazie przesłanym do Penitencjarii Apostolskiej w dn. 8.12.20. W diecezji sandomierskiej druga świątynia pod wezwaniem św. Jakuba znajduje się w miejscowości Kotuszów. Oba kościoły należą do Drogi Św. Jakuba zwanej Małopolską.
Zachęcamy, aby w miarę możliwości wziąć “pobożny udział w obchodach jubileuszowych, lub przynamniej przez odpowiedni długi czas pozostać na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i świętego Jakuba Większego, Apostoła.”